Ministri i Energjisë i Sri Lankës Kanchana Wijesekera tha se do të marrë të gjitha masat e mundshme për të siguruar furnizim të pandërprerë me energji elektrike deri në janar të vitit të ardhshëm.

Sri Lanka ka përjetuar ndërprerje ditore të energjisë që nga shkurti i vitit 2022 dhe në një moment ndërprerjet e energjisë zgjatën për 13 orë, të cilat tani janë ulur në rreth dy orë në ditë.

Duke folur për gazetarët, ministri tha se janë ndërmarrë hapa për të reduktuar në mënyrë drastike ndërprerjet e energjisë në muajt e fundit.

Megjithatë, ai theksoi se kjo është e pamundur të bëhet pa rishikuar tarifat e energjisë elektrike, duke thënë se është mirë që fatura e energjisë elektrike të rishikohet çdo vit në muajt janar dhe qershor.

Wijesekera tha gjithashtu se ata planifikojnë të rrisin energjinë e rinovueshme në vitin 2023 dhe se ky është burimi më i mirë i energjisë për Sri Lankën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb