Liderë të ndryshëm evropianë reaguan menjëherë ndaj vendimit të Këshillit Evropian për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha në Twitter: “Shumë e kënaqur me miratimin e liderëve të opinioneve tona. [Ukraina, Moldavia dhe Gjeorgjia] kanë punë për të bërë përpara se të kalojnë në fazën tjetër të procesit. E di që ata do të lëvizin me shpejtësi. Ata e dinë se sa vendimtare është kjo për demokracitë, ekonomitë dhe qytetarët e tyre.”

“Ky vendim na forcon të gjithëve. Ajo forcon Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë përballë imperializmit rus. Dhe forcon BE-në. Sepse kjo i tregon edhe një herë botës se ne jemi të bashkuar dhe të fortë përballë kërcënimeve të jashtme”, shtoi ajo.

Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola tha: “Në anën e duhur të historisë. Urime popullit të Ukrainës dhe Moldavisë. Sot dhamë shpresë. Për lirinë, për demokracinë, për të ardhmen tonë.”
“Ky është momenti i Evropës”, shtoi ajo.

Shefi i Punëve të Jashtme të BE-së Josep Borrell tha se vendimi “shënoi fillimin e një rrugëtimi të gjatë që ne do të bëjmë së bashku” dhe tha se “Ukraina do të mbizotërojë. Evropa do të mbizotërojë.”

“Populli ukrainas i përket familjes evropiane. E ardhmja e Ukrainës është me BE-në”, shtoi ai.

Ndërkohë, kryeministri i Letonisë Krišjānis Kariņš tha: “Sot [Komisioni Evropian] mori një vendim historik për t’i dhënë statusin e shtetit kandidat në BE për Ukrainën dhe Moldavinë. Është hapi tjetër në ëndrrën e tyre evropiane. Ne do të jemi krah për krah me ju në procesin e mëtejshëm të integrimit evropian – duke mbështetur dhe ndarë përvojën tonë.”

Presidenti i Lituanisë Gitanas Nauseda e quajti atë një “fitore të madhe për Ukrainën dhe për Bashkimin Evropian!” dhe një “vendim shumë i rëndësishëm dhe në kohë”.

Dhe presidenti rumun Klaus Iohannis e quajti atë “një arritje historike” dhe një vendim që “sjell shpresë dhe besim në të ardhmen e BE-së për njerëzit e këtyre vendeve dhe përgjegjësi të madhe për liderët e tyre”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb