Aleatët e NATO-s nuk do t’i njohin përpjekjet e Rusisë për të aneksuar territoret e Ukrainës dhe do të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës asistencë sigurie.

“Presidenti Putin tani ka pretenduar katër rajone të tjera të Ukrainës si pjesë e Rusisë. Kjo është tentativa më e madhe për aneksimin e territorit evropian me forcë që nga Lufta e Dytë Botërore. Një tjetër 15 për qind e territorit të Ukrainës. Një zonë afërsisht sa Portugalia. E kapur ilegalisht nga Rusia me armë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në një konferencë të thirrur pas vendimit të presidentit rus Vladimir Putin për t’i “bashkuar” territoret e pushtuara të Ukrainës Federatës Ruse.

Siç theksoi Stoltenberg, rrëmbimi i tokës nga Rusia është i paligjshëm dhe i paligjshëm.

“Aleatët e NATO-s nuk njohin dhe nuk do të njohin asnjë nga ky territor si pjesë e Rusisë.

Ne u bëjmë thirrje të gjitha shteteve që të refuzojnë përpjekjet flagrante të Rusisë për pushtim territorial. Këto toka janë Ukraina”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

NATO nuk është palë në konflikt, por ajo i ofron mbështetje Ukrainës në mënyrë që ajo të mund të mbrojë të drejtën e saj për vetëmbrojtje, të sanksionuar në Kartën e OKB-së, shtoi ai.

“NATO rikonfirmon mbështetjen tonë të palëkundur për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Ne mbetemi të vendosur në ofrimin e mbështetjes për Ukrainën ndërsa ajo vazhdon të mbrohet kundër agresionit të Rusisë”, përmblodhi Stoltenberg.

Siç është raportuar, natën e 30 shtatorit, Putin nënshkroi një dekret që njeh “pavarësinë” e rajoneve Kherson dhe Zaporizhizhia. Për kujtim, Putin njohu “pavarësinë” e “DPR” dhe “LPR” më 21 shkurt dhe marrëveshja për “mbrojtjen” e tyre u bë shkak për fillimin e një pushtimi në shkallë të plotë të Ukrainës.

Më 30 shtator, Kremlini mbajti një ceremoni “pranimi” të entiteteve kukull “DPR” dhe “LPR”, si dhe territoret e rajoneve Kherson dhe Zaporizhzhia të pushtuara nga ushtria ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb