Pas protestës së ‘Lëvizjes së Universiteteve’ ku studentët kërkonin përgjysmim të tarifës së shkollimit, vjen reagimi i Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve.

Në një reagim për mediat ministria e Arsimit deklaron se nuk ka pasur rritje të tarifave të shkollimit, siç pretendojnë studentët, duke shtuar faktin se ato janë të njëjta që prej 4 vitesh.

REAGIMI I MINISTRISE
Nisur nga protesta e studentëve para kryeministrisë, ju sqaroj se:
1.Nuk ka rritje tarifash për nivelin e parë të studimeve, ato janë të njëjta të paktën 4 vitet e fundit për studentët në universitete publike. Por gjithsesi në kuadër të autonomisë universitare këto tarifa nuk vendosën më nga qeveria por nga vetë universitetet. (Bashkëngjitur tabela e tarifave për universitetin e Tiranës)
2.Çdo universitet vendos vetë politikat që ndjek për sa i përket studentëve ngelës, të cilët nuk paguajnë tarifë të dyfishtë kur ngelin dhe përsërisin vitin. Por në rast të mos marrjes së një provimi disa herë, gjë e cila shton koston për universitetin, aplikohet një tarifë minimaliste që e vendos universiteti. Studentët që nuk performojnë nuk mund të kthehen në kosto për studentët që dëshirojnë të përfundojnë studimet.
3.Certifikimi i gjuhës së huaj nga institucionet ndërkombëtare vetëm për nivelin ‘master shkencor’ është vendosur që në vitin 2010. Certifikimi i gjuhës së huaj nga institucionet ndërkombëtare është parë si mundësi që çdo student që diplomohet të jetë konkurrues në tregun e punës jo vetëm brenda vendit por edhe jashtë tij, dhe për të pasur aftësi më të mira ndërveprimi.
4. Vendimmarrja për godinën është marrë në vitin 2014. Procesi mësimor vijon në atë godinë deri në sigurimin e mjediseve te reja.
TARIFAT
(ed.me/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: