Një nga tre prindër amerikan nuk kanë në plan që t’i bëjnë fëmijëve të tyre vaksinë kundër gripit këtë viti, thuhet sipas një studimi kombëtar të zhvilluar nga Shëndeti i Fëmijëve për shkak të një mundësi reale që fëmijët e tyre mund të infektohen me Covid-19.

Përveç kësaj, 2 nga 3 prindërit nuk besojnë se bërja e vaksinës për fëmijët e tyre është më e rëndësishmë këtë vit, bazuar në këshillat që vijnë nga autoritetet shtetërore dhe nga mjekët pediatër.

“ Fëmijët më të vegjël se 5 vjeç, vëçanërisht ata më të vegjël se 2 janë në rrëzik të madh dhe serioz sa i përket komplikacioneve që mund të kenë nga gripi”, thanë Qendrat në SHBA për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjve duke shtuar se marrja e një vaksine kunder gripit gjatë pandemisë për të gjitha moshat, është më e rëndësishme se kurrë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb