Teksasit e pavaksinuar kishin 20 herë më shumë gjasa të vdisnin nga COVID-19 dhe 13 herë më shumë gjasa të infektoheshin me virusin nga 4 shtatori deri më 1 tetor, sipas një studimi të publikuar këtë javë nga Departamenti i Shëndetësisë në Teksas.

Dallimi në rezultatet shëndetësore ndryshonte midis grupmoshave, pasi njerëzit e pavaksinuar në të 40-at kishin 55 herë më shumë gjasa të vdisnin nga COVID-19, ndërsa njerëzit e pavaksinuar të moshës 75 vjeç e lart kishin 12 herë më shumë gjasa të vdisnin.

Dr. Jennifer Shuford, shefi epidemiolog i shtetit të Teksasit, tha se studimi “kuantifikon atë që ne kemi ditur për muaj të tërë”.

” Vaksinat e COVID-19 po bëjnë një punë të shkëlqyer për të mbrojtur njerëzit nga sëmurja dhe nga vdekja nga COVID-19,” tha Dr. Shuford në një deklaratë. “Vaksinimi mbetet mënyra më e mirë për të mbrojtur veten dhe njerëzit pranë jush nga kjo sëmundje vdekjeprurëse”.

Gati 29,000 persona në Teksas kanë vdekur nga COVID-19 deri më tani këtë vit, dhe 85.5% e tyre ishin të pavaksinuar, ndërsa 6.8% ishin pjesërisht të vaksinuar dhe 7.7% ishin të vaksinuar plotësisht.

Një studim më i gjerë i CDC në fillim të këtij viti zbuloi se amerikanët e pavaksinuar kanë 10 herë më shumë gjasa të shtrohen në spital dhe 11 herë më shumë gjasa të vdesin nga varianti delta.

66.7% e të gjithë personave në Teksas të moshës 5 vjeç e lart kanë marrë të paktën një dozë, ndërsa 57.9% janë plotësisht të vaksinuar.

Efikasiteti i vaksinave zbehet me kalimin e kohës, gjë që është e dukshme sepse teksasit e parë që morën vaksinën e tyre e bënë këtë rreth 10 muaj më parë.

Një studim i botuar muajin e kaluar në revistën mjekësore Lancet zbuloi se efektiviteti i vaksinës Pfizer në parandalimin e infeksionit ra nga 88% në 47% gjashtë muaj pas dozës së dytë.

Pfizer aktualisht po kërkon miratimin nga FDA për injektimin e tretë përforcues të dozës për të gjithë të rriturit. Kompania tha muajin e kaluar se në një provë me më shumë se 10,000 njerëz , përforcuesi i dozës së tretë “riktheu mbrojtjen e vaksinës kundër COVID-19 në nivelet e larta të arritura pas dozës së dytë”, me një efikasitet vaksine prej 95.6%.

FDA tashmë ka dhënë autorizim përdorimi emergjent për një përforcues të dozës së tretë për të gjithë të rriturit që kanë marrë një dozë të vetme vaksinën Johnson & Johnson, si dhe për të moshuarit dhe disa të rritur të cenueshëm që kanë marrë vaksinën Pfizer ose Moderna.

Rastet dhe vdekjet kanë rënë ndjeshëm në Teksas javët e fundit.

Mesatarja lëvizëse 7-ditore për rastet e reja ishte 3,201 më 9 nëntor, nga niveli më i lartë i fundit prej 19,711 në 14 shtator. Mesatarja 7-ditore e vdekjeve, ndërkohë, ishte 104 në 9 nëntor, nga një rënie e fundit më e larta prej 308 në 26 shtator.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb