Koronavirusi po qarkullon në të gjithë botën dhe shumica e njerëzve i dinë simptomat kryesore.

Ekspertët shprehet nëse përjetoni një kollë të re të vazhdueshme, një temperaturë të lartë ose një humbje të shijes ose erës, atëherë duhet të bëni një test dhe të izoloni, por ka shenja të tjera që mund të mos i dini.

Ndërsa shumica prej nesh i njeh simptomat kryesore të koronavirusit ka disa prej tyre që nuk mund t’i njohim.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) rendit dhimbje, dhimbje fyti, diarre, konjuktivit, dhimbje koke, humbje të shijes ose erë, skuqje në lëkurë dhe njollë e gishtërinjve ose këmbëve si simptoma më pak të zakonshme të koronavirusit.

Ekspertët thonë se simptomat e varianteve të reja nuk ndryshojnë nga ato që tashmë janë në qarkullim.

Të dhënat nga aplikacioni Covid Symptom Tracker zbuluan se simptoma kryesore tek fëmijët është lodhja.

Simptoma të tjera tek fëmijët përfshijnë, një dhimbje koke, ethe, dhimbje fyti dhe humbje të oreksit.

Ka gjashtë simptoma të zakonshme që të rriturit i kanë përjetuar dhe që mund t’iu befasojnë:

1. Humbja e dëgjimit

2. Dhimbje koke

3. Mpiksjet e gjakut

4. Skuqjet e lëkurës

5. Acarim të syve

6. Rënia e flokëve

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb