Studimet kanë treguar se hipokondriakët jetojnë më gjatë se të tjerët. Hulumtimi është i rëndësishëm, sepse tregon se personat neurotikë (hipokondria në këtë rast, një çrregullim ku një person është plotësisht i preokupuar me frikën e një sëmundjeje të rëndë dhe serioze) janë mbrojtës të trupit të tyre dhe ulin rrezikun e vdekjes së parakohshme, shpjegon udhëheqësja e studimit, prof. Catherine Gale.

Shkencëtarët nga Universiteti i Edinburgut kanë analizuar të dhënat nga 500.000 njerëz të moshës 37 deri 73 vjeç, të cilët u përgjigjën se si ndihen kur bëhet fjalë për shëndetin e tyre (të shkëlqyera, të mira, të mesme dhe të këqija).

Të dhënat kanë treguar se njerëzit që ishin neurotikë më të mëdhenj (iu përgjigjën pyetjeve me “të dobët” dhe “të mesëm”) kishin rrezik më të ulët të vdekjes së parakohshme, pra një nivel më të ulët të biomarkerëve për sëmundjet inflamatore dhe kronike, shkruan tg. Hulumtimi u botua në revistën “Psychological Science”.

Si duhet të sillemi me një person hipokondrik?
E rëndësishme është të mos kundërshtoni besimin e tij pasi do e rriste tek ai person ndjesinë që nuk është i mbrojtur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb