Në pishinë urinohet gjithmonë dhe studio kanadeze e konfirmon këtë. Gjithmonë është dyshuar, por tani vjen një konfirmim zyrtar. Një studim i publikuar në revistën Environmental Science and Technology letters, ka konfirmuar zakonin e urinimit në pishinat publike.


Një grup i Universitetit të Alberta në Canada ka llogaritur volumin e urinës në pishinë duke matur sasinë e acesulfame K, një ëmbëlsues artificial shumë i zakonshëm tek produktet ushqimore, dhe që nxirret jashtë nga organizmi nëpërmjet urinimit.


Rezultati? Në 31 pishina të analizuara, është kontaktuar se 100% e tyre kishin prezencë të acesulfame K. Në një pishinë ka rreth 830 mijë litra uji, dhe përdoruesit e tyre kanë hedhur në to rreth 75 litra urinë, ndërsa sasia më e madhe i urinës është konstatuar në vaskat me hidromasazh. Gjithashtu në jakuzin e një hoteli hidhet tre herë më shumë urinë sesa në pishinat publike.
(da.xha/BalkanWeb)


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: