Një ilaç antiviral me prejardhje nga bima e quajtur Thaspia mund të jetë shumë i efektshëm në trajtimin e koronavirusit – dhe gjithashtu mund të ndihmojë në luftën kundër pandemive të ardhshme, sipas studimit të ri në Mbretërinë e Bashkuar.

Studiuesit në Universitetin e Nottinghamzbuluan se spektri i gjerë i antiviralit thapsigargin nuk është vetëm shumë efektiv kundër COVID-19, por edhe kundër një koronavirusi të të ftohtit të zakonshëm, të quajtur virusi syncytial i frymëmarrjes dhe gripit A, raportoi Eurekalert.org.

“Ndërsa jemi akoma në fazat e hershme të hulumtimit për këtë antiviral dhe ndikimin e tij në mënyrën se si mund të trajtohen viruse të tilla si COVID-19, këto zbulime janë jashtëzakonisht të rëndësishme”, tha profesori Kin-Choë Chang, i cili drejtoi studimin së bashku me kolegët në Agjencinë e Shëndetit të Kafshëve dhe Bimëve, Universiteti Bujqësor i Kinës dhe Instituti Pirbright.

“Pandemia aktuale thekson nevojën për antivirale efektive për të trajtuar infeksionet aktive, si dhe vaksinat, për të parandaluar infeksionin,” tha ai. “Duke pasur parasysh se pandemitë e ardhshme ka të ngjarë të jenë me origjinë shtazore, ku ndodhin përhapja kafshë në njeri dhe anasjellta (njeri në kafshë), një brez i ri i antiviraleve, të tilla si thapsigargin, mund të luajë një rol kryesor në kontrollin dhe trajtimin e infeksioneve të rëndësishme virale si te njerëzit ashtu edhe te kafshët”, shtoi Chang.

Shkencëtarët zbuluan se antivirali, në doza të vogla, shkakton një përgjigje imune “shumë efektive” kundër tre tipeve kryesore të viruseve të frymëmarrjes njerëzore, përfshirë COVID-19.

Thapsigargin, i cili është testuar për kancerin e prostatës, është efektiv kundër infeksionit viral kur përdoret para ose gjatë infeksionit aktiv, sipas studimit.

Është në gjendje të parandalojë një virus që të bëjë kopje të reja të vetvetes në qeliza për të paktën 48 orë pas një ekspozimi të vetëm 30 minutësh, sipas studimit.

“Megjithëse nevojitet më shumë testim, zbulimet aktuale tregojnë fuqimisht se thapsigargin dhe derivatet e tij po premtojnë trajtime antivirale kundër COVID-19 dhe virusit të gripit dhe kanë potencialin të na mbrojnë kundër pandemisë tjetër të Sëmundjes X”, tha Chang

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: