Një stuhi e borës në pjesën më të madhe të Spanjës la tre persona të vdekur dhe shkaktoi kaos në të gjithë vendin, duke bllokuar komunikacionin rrugor dhe duke mbyllur lidhjet ajrore dhe hekurudhore të kryeqytetit, Madrid.

Një 54-vjeçar u gjet i vdekur nën dëborë në qytetin Zarzalejo, në veri-perëndim të Madridit, raportoi gazeta El Pais, dhe dy persona të tjerë u tha se ishin rrëmbyer nga përmbytjet pranë qytetit jugor të Malagas.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ndërsa bora ra në Madrid të premten në mbrëmje, një numër automjetesh u bllokuan në një autostradë pranë kryeqytetit. Aeroporti i qytetit Barajas është mbyllur, së bashku me një numër rrugësh, dhe të gjithë trenat nga dhe nga Madridi janë anuluar.

Të premten, Madridi kishte reshjet më të mëdha të borës që nga viti 1971. Agjencia spanjolle e motit AEMET i përshkroi këto kushte si “të jashtëzakonshme dhe me shumë gjasa historike” të shkaktuara nga Stuhia Filomena. Agjencia paralajmëroi që të shtunën pritet të bien edhe 20 centimetra borë.

Në “Twitter”, kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez, u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë brenda dhe të ndjekin udhëzimet e shërbimeve të urgjencës. Ai lavdëroi punën e agjencive të shpëtimit të cilat kishin ndihmuar qindra njerëz të bllokuar.

Aeroporti Barajas i Madridit u mbyll të premten vonë, ndërsa zyrtarët e transportit thanë se reshjet e borës çrregulluan trafikun në gati 400 rrugë dhe anulimin e gjitha udhëtimeve përmes trenava nga Madridi.

Agjencia e urgjencave e Madridit tha se ata kishin punuar gjithë natën për të ndihmuar shoferët e bllokuar, duke liruar një mijë automjete.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: