Guadalupa është prekur që nga nata e së hënës nga stuhia tropikale Philippe, e cila po shkakton shira të rrëmbyeshëm në arkipelagun francez të Antileve, njoftoi Météo-France, i cili shpalli nivelin maksimal të alarmit për fenomenet ekstreme të motit.

Provinca e Guadalupe, e cila ka ngritur një ekip të menaxhimit të krizave, njoftoi më herët dje se shkollat ​​do të mbeten të mbyllura sot. Shërbimi meteorologjik francez e vendosi atë në një nivel alarmi “të kuq”, më i larti.

Stuhia, e cila pritej të kalonte shumë pranë bregdetit të hënën në mbrëmje dhe mëngjesin e sotëm, solli shira shumë të dendur dhe përmbytje, për momentin lokale, duke paralizuar rrugët që nga dje rreth orës 19:00 (me orën lokale).

Shirat e rrëmbyeshëm po përhapen “në të gjithë arkipelagun” dhe 200 deri në 300 milimetra shi priten brenda 24 orëve, tha shërbimi meteorologjik francez në paralajmërimin e fundit të motit emergjent. Reshjet shoqërohen me erëra me shpejtësi prej 40 deri në 50 kilometra në orë, ndërsa mund të arrijnë deri në 70 kilometra në orë, shtoi ai.

Shirat, të shoqëruara gjithashtu me rrufe dhe bubullima, kanë shkaktuar tashmë shembje dhe rënie të pemëve dhe mbyllje të rrugëve, sipas agjencisë së menaxhimit të rrugëve të arkipelagut.

Videot e ngarkuara në faqet e rrjeteve sociale tregojnë disa lokacione në Guadelupe të përmbytura, imazhe që të kujtojnë uraganin Fiona, i cili vrau një person në Guadeloupe përpara se të godiste Puerto Riko dhe Kanada në shtator 2022.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb