Stuhia tropikale Meari shkaktoi shira të dendur në ishullin kryesor Honshu të Japonisë ndërsa u nis drejt veriut të shtunën në Tokio, sipas zyrtarëve japonezë të motit.

Agjencia Meteorologjike Japoneze tha se Meari zbarkoi në prefekturën Shizuoka në jugperëndim të Tokios pasdite, duke sjellë shira të dendur të papritur dhe erëra shpërthyese në një zonë të gjerë dhe duke nxitur paralajmërime për rrëshqitje dhe përmbytje.

Më shumë se 72,000 njerëzve në qytetin kryesor të zonës, Shizuoka, iu tha të evakuoheshin për shkak të rrëshqitjeve të mundshme të dheut.

Meari, duke mbushur erëra të qëndrueshme deri në 72 kilometra (45 milje) në orë, kaloi mbi Shizuoka dhe po udhëtonte me një shpejtësi prej rreth 20 kilometrash (12 milje) në orë. Stuhia pritej të vazhdonte drejt veriut përpara se të kthehej drejt lindjes, duke u lëkundur mbi Oqeanin Paqësor deri të dielën herët.

Zona e Tokios u përfshi nga rrebeshe periodike duke filluar në orët e vona të mëngjesit. Paralajmërimet për valët e larta në zonat bregdetare u lëshuan për Tokion, prefekturën Kanagawa në jugperëndim të Tokios dhe zona të tjera aty pranë.

Autoritetet paralajmëruan të mos shkoni pranë lumenjve dhe ujërave të tjera, pasi nivelet mund të rriten papritur. Reshjet priten të përkeqësohen në Tokio dhe zonat në veri të Tokios në mbrëmje, thanë ata. Paralajmërimet për përmbytje, erëra të forta dhe reshje të dendura shiu janë lëshuar në zonën e Tokios.

Raportet e mediave japoneze treguan video të lumenjve që ngriheshin në mënyrë të rrezikshme, pothuajse duke arritur në kuvertën e urave, ndërsa shiu binte mbi shtëpi dhe njerëzit vrapuan në rrugë, duke u kapur pas çadrave të tyre.

Japonia është në mes të pushimeve verore dhe pushuesit po udhëtojnë me shumicë, megjithëse disave u është dashur të anulojnë ose ndryshojnë planet.

Festivali Rock in Japan 2022, i cili filloi një javë më parë në prefekturën Chiba në lindje të Tokios, anuloi ngjarjen për të shtunën, ditën e fundit të festivalit në natyrë dhe premtoi rimbursim të biletave.

Të gjitha Nippon Airways anuluan disa fluturime lokale në përgjigje të stuhisë. Kompania ajrore me kosto të ulët Skymark Airlines gjithashtu anuloi disa fluturime. Shërbimet e trenave u vonuan dhe kufijtë e shpejtësisë në tunele në Shizuoka u ulën përkohësisht si masë paraprake. Seksione të autostradës Tomei, e cila lidh Tokion me Nagoya, u bllokuan përkohësisht për shkak të reshjeve të mëdha.

Japonia veriore ka pasur disa reshje të dendura së fundmi dhe shqetësimet po rriteshin për rrëshqitjet e dheut. Reshjet parashikohej të ulen deri të dielën herët në zonën e Tokios përpara se të godasin Japoninë verilindore.

Ekonomia e tretë më e madhe në botë shpesh ka parë vdekje dhe lëndime të shkaktuara nga stuhitë sezonale dhe reshjet e rrëmbyeshme që dëmtojnë digat, rrëzojnë çatitë dhe rrëzojnë linjat e energjisë elektrike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb