Më shumë se 70 njerëz janë vrarë dhe 14,500 shtëpi janë shkatërruar në Sudan nga rrebeshet dhe përmbytjet sezonale, tha të enjten një zyrtar i lartë.

Numri i të vdekurve që nga sezoni i shirave që filloi në maj ishte 77 persona, tha Brig. Gjenerali Abdul-Jalil Abdul-Rahim, zëdhënës i Këshillit Kombëtar të Sudanit për Mbrojtjen Civile,
Provincat më të prekura përfshijnë Kordofanin Verior, Jazira, Kordofan Jugor, Darfur Jugor dhe lumin Nil, shtoi ai.

Të hënën, Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare tha se më shumë se 136,000 njerëz janë prekur nga përmbytjet në shtetet lindore të Sudanit dhe Kordofan. Agjencia e OKB-së tha se priste që kjo shifër të rritet pasi numërimi ishte ende duke u zhvilluar dhe shirat e dendur ishin parashikuar.
Sezoni i shirave të Sudanit zakonisht zgjat deri në shtator.

Vitin e kaluar, përmbytjet dhe shiu i dendur vranë më shumë se 80 njerëz dhe përmbytën dhjetëra mijëra shtëpi në të gjithë vendin. Në vitin 2020, autoritetet e shpallën Sudanin një zonë të fatkeqësisë natyrore dhe vendosën një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore në të gjithë vendin pasi përmbytja vrau rreth 100 njerëz dhe përmbyti mbi 100,000 shtëpi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb