Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson njoftoi mbështetjen e partisë së saj që vendi të aplikojë për t’u anëtarësuar në NATO.

“Ne socialdemokratët konsiderojmë se më e mira për Suedinë dhe sigurinë e popullit suedez është që ne të bashkohemi me NATO-n. Ky është një vendim që ne e kemi marrë pas shqyrtimit shumë të kujdesshëm,” tha Andersson gjatë një konference për shtyp të dielën.

Andersson vuri në dukje se ky vendim ndryshon një qëndrim që vendi ka mbajtur për 200 vjet.

“Për ne socialdemokratët, politika ushtarake e joaleancës na ka shërbyer mirë. Por analiza jonë tregon se ajo nuk do të na shërbejë aq mirë në të ardhmen,” tha Andersson. “Ky nuk është një vendim që ne e kemi marrë lehtë.

Kryeministrja tha se vendi duhet të “përshtatet me realitetin” dhe të marrë vendime bazuar në klimën aktuale.

“Është shumë e qartë se ka një para dhe pas 24 shkurtit 2022. Evropa, Suedia dhe populli suedez po jetojnë në një realitet të ri, të rrezikshëm. Rendi evropian i sigurisë mbi të cilin Suedia ka bazuar politikat e saj të sigurisë për shekuj, tani është nën sulm”, tha Andersson.

Ky njoftim i pritshëm vjen pas shembullit pasi Finlanda njoftoi të dielën vendimin e saj për të aplikuar për t’u bashkuar me NATO-n, pasi të dy vendet janë përmbajtur më parë nga anëtarësimi për arsye historike dhe gjeopolitike.

Më herët të dielën, Partia Social Demokratike e Suedisë kishte lëshuar një deklaratë në faqen e saj të internetit duke thënë se ka vendosur se vendi duhet të punojë drejt një aplikimi suedez për t’u bashkuar me NATO-n.

Deklarata vazhdon të thotë se pala, në rast se aplikimi miratohet nga NATO, duhet të punojë për të deklaruar kushte të njëanshme kundër vendosjes së armëve bërthamore dhe bazave të përhershme në territorin suedez.

Ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde e quajti atë “një vendim historik” në një postim në Twitter .

Më herët të dielën, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se “dera e NATO-s është e hapur” për Suedinë dhe Finlandën .

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb