Presidenti rus Vladimir Putin po planifikon të emërojë “njeriun e tij raketë” si kreun e një rajoni të ri federal rus që përfshin territoret që do të aneksohen nga Ukraina këtë javë.

I ashtuquajturi “njeriu raketë”, Dmitry Rogozin , 58 vjeç, ishte ish-kreu i agjencisë hapësinore të vendit.

Në këtë rol, Rogozin rekomandoi përdorimin e raketave Satan-2 ose Sarmat për të sulmuar Londrën, Uashingtonin dhe kryeqytetet e tjera të NATO-s .

Tani thuhet se ai pritet të emërohet si car për territoret e pushtuara rishtazi me kërkesë të Putinit.

Emri i tij qarkulloi rreth Kremlinit sot, përpara se të shpallej referendume për bashkimin me Rusinë në disa rajone ukrainase të pushtuara nga Putini.

Kjo do të përfshijë gadishullin e Krimesë, të aneksuar nga Ukraina në 2014, si dhe territoret e fundit të rrëmbyera nga Putin.

Megjithatë, kjo është një lëvizje që ka të ngjarë të përshkallëzojë luftën me Ukrainën, duke përkeqësuar tensionet globale me Moskën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb