Ushtria e Etiopisë ka kryer një sulm ajror në kryeqytetin e rajonit të shkatërruar nga lufta Tigray. Një zyrtar i spitalit tha se në këtë sulm u vranë dhjetë njerëz dhe u plagosën më shumë se 20 të tjerë.

Forcat ajrore “shkatërruan pjesën e dytë të Inxhinierisë Industriale Mesfin. Objekti u përdor nga grupi terrorist TPLF për mirëmbajtjen e pajisjeve të tij ushtarake”, tha zëdhënësja e qeverisë Selamawit Kassa.

Dr Hayelom Kebede, drejtor i kërkimit në Spitalin e Referimit të Mekele’s Ayder, tha se një zonë banimi u godit dhe u shkaktuan viktima.

“Numri i të vdekurve arrin në 10,” tha Kebede, krahasuar me numërimin e tij të mëparshëm që e vendosi numrin e të vdekurve në gjashtë dhe rendit 21 persona si të plagosur. Ai parashikoi se numri i të vdekurve do të rritej sepse kujdesi mjekësor është shumë i kufizuar.

Byroja e Çështjeve të Komunikimit Tigray, një kanal informacioni i lidhur me TPLF, raportoi gjithashtu viktima dhe tha se sulmi kishte goditur një zonë të banuar.

Nahusenay Belay, një zëdhënës i Tigray, mohoi që sulmi ajror goditi një objektiv ushtarak dhe tha se goditi një “rezidencë civile”. Tre fëmijë ishin në mesin e të vdekurve, shtoi ai.

Më herët, zëdhënësi i TPLF Getachew Reda konfirmoi sulmin në Mekelle dhe tha se njësitë e mbrojtjes ajrore të rebelëve po angazhoheshin me një avion armik.

Një mjek i tha agjencisë së lajmeve Reuters se sulmi goditi zonën rezidenciale Kebele 5.

Fotot nga vendi i ngjarjes u shfaqën duke treguar shpëtimtarët duke tërhequr trupat nga mbeturinat.

Televizioni Tigrayan shfaqi fotografi të punëtorëve të Kryqit të Kuq në vendin e strukturave të shembura me tulla me çati prej hekuri të valëzuar. Batanijet dhe kazanët mund të shihen midis rrënojave të ndotura me gjak. Në një moment, vullnetarët me doreza mbulojnë me nxitim një pjesë të trupit me një çarçaf.

Kur u pyet nga Reuters për një koment mbi vdekjet e pretenduara të civilëve, zëdhënësja e qeverisë Legesse Tulu u përgjigj në një mesazh me tekst: “Nuk ka ndonjë dëm të qëllimshëm ndaj civilëve dhe pronave të tyre. Sulmi ajror goditi me sukses objektivin e tij.”

Pjesa më e madhe e Etiopisë veriore është nën ndërprerje të komunikimit dhe aksesi për gazetarët është i kufizuar, duke e bërë të vështirë verifikimin e pavarur të pretendimeve në fushën e betejës.

Tigray u godit nga bombardimet ajrore pothuajse të përditshme javën e kaluar, ndërsa ushtria rriti përdorimin e saj të fuqisë ajrore në luftën njëvjeçare kundër TPLF.

Qeveria e Etiopisë ka pohuar se sulmet e fundit ajrore janë kufizuar në objektiva ushtarakë, por forcat Tigray kanë pohuar se objektet civile, duke përfshirë fabrikat dhe një klinikë, janë shënjestruar në vend të tyre.

Qeveria tha se objektet e bombarduara në Tigray veriore dhe perëndimore ishin të natyrës ushtarake dhe ndihmonin TPLF-në, ish-partinë qeverisëse në rajon.

Kombet e Bashkuara thanë se dy sulme në Mekelle më 18 tetor vranë tre fëmijë dhe plagosën disa njerëz të tjerë. Një person tjetër vdiq në një sulm të mëvonshëm.

Kontrolli i qiellit, së bashku me fuqinë punëtore superiore, është një nga zonat e pakta të mbetura ku qeveria federale ka një avantazh ushtarak ndaj rebelëve.

Bombardimet kanë tërhequr censurën ndërkombëtare dhe kanë ndërprerë aksesin e OKB-së në rajon, ku rreth 400,000 njerëz përballen me kushte të ngjashme me urinë nën një bllokadë de facto ndihme.

Ndërkohë, luftimet vazhdojnë në rajonin fqinj Amhara të Etiopisë pasi qeveria e kryeministrit Abiy Ahmed nisi një ofensivë tokësore atje në fillim të këtij muaji, pavarësisht thirrjeve ndërkombëtare për një armëpushim.

Tigray shpërtheu në konflikt në nëntor 2020 pasi Ahmedi dërgoi trupa për të rrëzuar TPLF-në.

Laureati i Nobelit për Paqe 2019 tha se masa erdhi si përgjigje ndaj sulmeve të TPLF në kampet e ushtrisë dhe premtoi një fitore të shpejtë, por nga fundi i qershorit rebelët ishin rigrupuar dhe kishin rimarrë pjesën më të madhe të rajonit, përfshirë Mekelle.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb