Një zjarr shpërtheu në një depo karburanti në Belgorod, një qytet rus pranë kufirit me Ukrainën, tha guvernatori rajonal në kanalin e tij Telegram të premten në mëngjes.

Vyacheslav Gladkov, guvernatori i rajonit të Belgorodit, akuzoi Ukrainën se qëndron pas zjarrit pa dhënë prova të mëtejshme.

“Zjarri në depon e naftës ka ndodhur si pasojë e një sulmi ajror të ardhur nga dy helikopterë të Forcave të Armatosura të Ukrainës, të cilët kanë hyrë në territorin e Federatës Ruse duke fluturuar në lartësi të ulët. Nuk ka viktima”, tha Gladkov.
CNN nuk është në gjendje të verifikojë këtë pretendim.

Zjarri “përfshiu rezervuarët e karburantit”, raportoi media shtetërore ruse TASS, duke cituar Ministrinë ruse të Situatave të Emergjencave.

Dy punonjës të depos janë lënduar nga zjarri, por jeta e tyre nuk është në rrezik, tha Gladkov. Banorët në afërsi të depos janë duke u evakuuar, shtoi ai.

Shërbimet e urgjencës janë në vendin e ngjarjes duke luftuar zjarrin dhe nuk ka asnjë kërcënim për popullatën e qytetit, tha Gladkov.

Të mërkurën, Gladkov tha se shpërthime të veçanta në një depo municionesh në rajonin e Belgorod të martën vonë në mbrëmje mund të kenë ndodhur për shkak të një zjarri, duke cituar informacionin paraprak.

Belgorod është afër kufirit verilindor Ukrainë-Rusi, përtej të cilit shtrihet qyteti kryesor ukrainas i Kharkiv. Zona e Belgorodit u përdor si një terren për forcat ruse pak para pushtimit, dhe Kharkiv që atëherë është granatuar pamëshirshëm dhe goditet me raketa.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb