Dy raketa goditën qytetin Dnipro në Ukrainën lindore-qendrore të hënën. Kështu deklaroi guvernatori ushtarak i rajonit. Valentyn Reznichenko, kreu i administratës ushtarake rajonale të Dnipro, tha në Telegram se Synelnykiv dhe Pavlograd ishin goditur të dyja nga ato që ai i quajti “ardhjet në mëngjes”.

“Dy persona u plagosën në rrethin Synelnykiv. Raketa goditi një objekt infrastrukture. Ekipet e shpëtimit fikën zjarrin,” tha ai.
Nuk u raportua për viktima në Pavlograd, pohoi Reznichenko, por infrastruktura hekurudhore ishte shkatërruar.

Kujtojmë se Dnipro u godit nga sulmet me raketa ruse më herët, ndërsa aeroporti i tij u dëmtua. Një sulm me raketë në mars e nxori jashtë përdorimit pistën dhe dëmtoi një ndërtesë të terminalit, ndërsa në një tjetër goditje më 10 prill zhduku aeroportin.

Lesia Vasylenko, një deputete ukrainase, tha se sulmi i 10 prillit kishte shkatërruar “gjithçka rreth aeroportit”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb