Të paktën 22 persona, duke përfshirë tre murgj, u vranë në një manastir në shtetin jugor Shan të Mianmarit.

Mediat e huaja shkruajnë se ngjarja ka ndodhur të shtunën e kaluar, ndërsa grupet kryengritëse lokale dhe junta e mbështetur nga ushtria akuzuan njëri-tjetrin për kryerjen e një masakre.

Që prej marrjes së pushtetit nga udhëheqësit ushtarak Min Aung Hlaing, Muanmari është zhytur në dhunë politike.

Grushti i shtetit u pasua nga një goditje brutale ushtarake kundër demonstruesve pro-demokratë që dolli dhunë kundër civilëve, të rrëmbyer nga bastisjet e natës dhe të dyshuar si të torturuar në paraburgim.

Që prej fillimit të grushtit të shtetit, janë vrarë të paktën 2900 njerëz, ndërsa janë arrestuar 17500 të tjerë, shumica e të cilëve janë ende në paraburgim.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb