Sulmet ruse në infrastrukturën kritike në Ukrainë janë një shenjë e “dëshpërimit” të presidentit rus Vladimir Putin, ka thënë ministri britanik i Mbrojtjes Ben Wallace.

Duke folur gjatë një vizite në Glasgow ditën e sotme, Wallace tha se ukrainasit duhet “të vazhdojnë shtypin momentin për të vazhduar ta shtyjnë Rusinë prapa”.

“Në frontin civil, ata duhet të mbrojnë infrastrukturën që Putini po synon qëllimisht me shpresën se ai do të shkatërrojë ekonominë e tyre dhe kjo do të thotë se ata luftojnë shumë gjatë dimrit”, tha ai teksa vuri në dukje paligjshmërinë e synimit të infrastrukturës civile sipas ligjit ndërkombëtar, duke shtuar se “ne nuk do të lejojmë që ai lloj brutaliteti të jetë i suksesshëm”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb