VATIKAN

Papa Françesku tha të shtunën se njerëzit që punojnë kundër demokracisë duhet të dënohen, kushdo që të jenë ata, dhe se  mësime duhet të nxirren nga sulmi i kësaj jave në Kapitolin e SHBA nga mbështetësit e Presidentit Donald Trump.

Trazirat ndodhën në ndërtesë të mërkurën, pasi Trump i nxiti ata të shkonin në Kapitol dhe të shtynin pretendimet e tij të pabazuara se ai fitoi rizgjedhjen në nëntor. Pesë persona, përfshirë një oficer policiem, vdiqën në kaosin që pasoi, shkruan Reuters.

  • foto galeri

“Unë u habita, sepse amerikanët në tërësi janë njerëz kaq të disiplinuar në demokraci,” tha Papa për kanalin italian të lajmeve Canale 5 në komentet e tij publike mbi ngjarjet. “Gjithmonë ka diçka që nuk po funksionon … (me) njerëzit që marrin një rrugë kundër komunitetit, kundër demokracisë, kundër së mirës së përbashkët”, tha Papa.

“Faleminderit Zotit që ngjarjet kanë shpërthyer si në qiell të hapur dhe është e qartë për t’u parë mirë se kush ishin fajtorët, sepse kështu mund ta vendosësh mirë drejtësinë”, tha Francis, duke shtuar: “Po, kjo lëvizje duhet të dënohet, pa marrë parasysh kush është i përfshirë në të”.

Ai tha se dhuna mund të shpërthente kudo dhe ishte e rëndësishme të kuptonim se çfarë kishte shkuar keq dhe të mësojmë nga historia. “Grupet (Fringe) që nuk janë integruar mirë në shoqëri herët a vonë do të kryejnë këtë lloj dhune,” tha ai.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: