Një burrë i dyshuar për sulmin ndaj një kongresmeneje në ashensorin e banesës së saj në Uashington DC të enjten është arrestuar, thotë policia.

Angie Craig, një demokrate nga Minesota, u kundërpërgjigj duke i hedhur kafe të nxehtë sulmuesit, thuhet në një raport të policisë.

Kendrick Hamlin akuzohet se e ka goditur me grusht dhe e ka kapur në qafë.

26-vjeçari, pa adresë fikse, është akuzuar për sulm të thjeshtë. Rasti nuk mendohet të jetë i motivuar politikisht.

E zgjedhur në Kongres në vitin 2018, zonja Craig, 50 vjeçe, është nënë e katër fëmijëve dhe shërben si bashkëkryetare e Grupit të Kongresit për Barazinë.

Ajo u sulmua rreth orës 07:10 me orën lokale (12:10 GMT) të enjten, thotë policia.

Shefi i saj i shtabit, Nick Coe, tha në një deklaratë se ajo “mbrojti veten nga sulmuesi dhe pësoi mavijosje, por është fizikisht në rregull”.

Ajo thirri shërbimet e urgjencës 911 dhe “sulmuesi u largua nga vendi i ngjarjes”.

Ai tha se zonja Craig falënderoi Departamentin e Policisë Metropolitane të DC “për përgjigjen e tyre të shpejtë dhe kërkon privatësi në këtë moment”.

Sipas një raporti nga Departamenti i Policisë Metropolitane, zonja Craig u tha hetuesve se kishte parë një person që silej në mënyrë të çrregullt dhe ndoshta nën ndikimin e drogës në hollin e ndërtesës ku banonte në zonën e ngarkuar të Rrugës H pranë Capitol Hill.

Kur ajo hipi në ashensor, personi e ndoqi brenda dhe “filloi të bënte rastësisht shtytje” pasi ajo i tha mirëmëngjes, thuhet në raport.

Personi dyshohet se e ka goditur zonjën Craig në mjekër dhe e kapi prej qafe. Mësohet se ajo u mbrojt duke i hedhur kafe të nxehtë sulmuesit.

Policia më herët kishte publikuar një fotografi të të dyshuarit dhe kishte kërkuar nga publiku ndihmë për identifikimin e tij.

Udhëheqësi demokrat i Dhomës së Përfaqësuesve, Hakeem Jeffries tha se grupi parlamentar ishte “i tmerruar” nga sulmi.

Senatorja amerikane Amy Klobuchar shkroi në Twitter: “Për t’ju dhënë një ndjenjë se sa e fortë është Angie, ajo shkoi direkt në Hill këtë mëngjes dhe mori pjesë në një takim… askush nuk ngatërrohet me Angie.”

Zonja Craig shërben në distriktin e dytë të Minesotës, një zonë në jug të qytetit të St Paul.
Vitin e kaluar Kongresi miratoi fondet për të forcuar sigurinë për ligjvënësit, të cilët marrin mijëra kërcënime çdo vit.

Policia e Kapitolit të SHBA-së hetoi rreth 7,500 raste të kërcënimeve të mundshme kundër ligjvënësve në vitin 2022, pak më pak se një vit më parë.

Tetorin e kaluar një burrë hyri në shtëpinë e kryetares së atëhershme të Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, në San Francisko dhe sulmoi burrin e saj me një çekiç, duke i shkaktuar lëndime të rënda.

Ajo nuk ishte në shtëpi, por i dyshuari bërtiti: “Ku është Nancy?” dhe i tha policisë se kishte në plan ta merrte peng.

Vetëm anëtarët e udhëheqjes së kongresit marrin automatikisht mbrojtje sigurie me kohë të plotë, por fondet shtesë do të shkojnë për të ndihmuar të tjerët që kanë nevojë për të sipas kërkesës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb