Të paktën 11 persona u vranë dhe 252 të burgosur u arratisën nga një qendër paraburgimi në shtetin Plateau të Nigerisë qendrore kur një grup personash të armatosur të panjohur sulmuan objektin, tha një zyrtar.

Francis Enobore, një zëdhënës i Shërbimit Korrektues Nigerian (NCoS), tha në një deklaratë se një nga rojet në objekt dhe nëntë të burgosur humbën jetën gjatë sulmit në qendrën e kujdestarisë nga personat e armatosur në qytetin Jos të dielën në mbrëmje.

Enobore tha se një tjetër anëtar i stafit u qëllua në dorë dhe gjashtë të burgosur u plagosën gjithashtu në sulm.

Një nga personat e armatosur u vra gjithashtu në duel me armë, tha Enobore.

Sipas zëdhënësit, disa sulmues dhe 262 të burgosur u arratisën në përleshje , duke vënë në dukje se 10 të burgosur janë rikapur deri më tani, duke lënë 252 të lirë.

Enobore tha se përpjekjet po vazhdojnë për të gjuajtur të gjithë “autorët” dhe situata është vënë nën kontroll me sigurinë e shtuar më tej në objekt. Ai bëri thirrje për bashkëpunim nga vendasit për të kapur të burgosurit në arratisje.

Qendra e paraburgimit Jos në kohën e sulmit kishte 1,060 të burgosur, që përfshinin 560 të paraburgosur dhe 500 të dënuar, tha Enobore.

Qeveria nigeriane muajin e kaluar tha se kishte nisur një auditim të objekteve të burgjeve në vend.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb