Nga Zonja Katerina
Përbërësit

½ pulë ose 4 racione, 1 ½ filxhan kus kus,1 litër lëng mishi, 800 ml qumësht, 1 lugë gjalpë, Kripë, piper.

Përgatitja

Ziejmë pulën në temperaturë mesatare dhe më pas kullojmë lëngun.

E leme pulën të ftohet pak dhe e copëtojmë në fije si për supë.

Në një tenxhere shkrijmë gjalpin dhe shtojmë kus kusin, e kaurdisim dhe hedhim lëngun e pulës. Pasi të marrë 1-2 valë shtojmë qumështin e ngrohtë dhe e lemë të vlojë. Fikim sobën, e lemë të ftohet dhe e servirim me pak lëng limoni dhe majdanoz të freskët.

(Vila24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: