Cikloni Amphan, më i fuqishmi i 20 viteve të fundit, ka prekur tokën duke sjellë dëme të mëdha në Calkutë, Indi dhe duke lënë milion njerëz pa energji elektrike.

Miliona persona janë evekuuar dhe janë përqendruar në vende të ngritura për tu ruajtur nga stuhia, pavarësisht rreziqeve nga Covid-19.

‘Amphan është më keq se koronavirus’, ka thënë Mamata Banerjee, kryeministri i West Bengala, shteti në të cilin Calcuta është kryeqytet. Të vdekurit kanë shkuar në 84, ndërsa në Bangladesh janë regjstruar 12 viktima.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb