Për një njeri që bëri një pasuri nga dërgesat në kohë, Jeff Bezos duhej të priste pesë vite të gjata për të parë përfundimin e afrimit të superjahtit të tij të ri prej 500 milionë dollarësh.

Tani, megjithatë, thuhet se ka përfunduar një raund testesh në Detin e Veriut pasi u tërhoq nga një kantier holandez i ndërtimit të anijeve. I njohur si Y721 ose Projekti 721, jahti i miliarderit është pagëzuar me emrin Koru, një fjalë maori që do të thotë “fillime të reja”. Thuhet se përfshin tre kuverta dhe një pishinë.

Anija 417 metra e gjatë e themeluesit të Amazon, për të cilën u deshën pesë vjet për t’u ndërtuar, është më e larta në botë, më shumë se 127 metra. Ajo u pa duke u kthyer nga dita e tretë e provave në det në shkurt, raportoi New York Post.

Bezos, 59 vjeç, u përball me kritika ndërsa anija po ndërtohej në Roterdam, ku një plan për të çmontuar urën Koningshaven, një monument kombëtar i njohur si “De Hef” (“ashensori”), për ta lejuar të kalonte atë shkaktoi një reagim të ashpër gjatë verës.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ura e hekurt 95-vjeçare është një pikë referimi në Roterdam që shfaqet në fotot dhe pamjet e portit, duke përfshirë filmin e zbuluar rishtazi, gjatë rezistencës holandeze të majit 1940. Pas kërcënimeve nga aktivistët për të goditur jahtin me vezë të kalbura, ndërtuesi, Oceanco, e zhvendosi në një kantier tjetër detar.

Edhe pse 4.3 miliardë dollarë më pak nga jahti më i shtrenjtë në botë, më i shtrenjti është History Supreme në pronësi të një biznesmeni anonim malajzian, Koru do të kushtojë rreth 25 milionë dollarë në vit dhe mund të strehojë 18 të ftuar dhe do të ketë nevojë për një ekuipazh prej 40 marinarësh.

Një anije më e vogël mbështetëse 76 metra që po ndërtohet nga Damen Yachting, gjithashtu në Holandë, do të ulet së bashku me Koru dhe do të ketë një platformë uljeje helikopteri. Anijet i bashkohen portofolit tashmë të gjerë të Bezos të superjahteve, helikopterëve dhe avionëve. Sipas Forbes, pasuria neto e themeluesit të Amazon është 118 miliardë dollarë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb