TIRANE-Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI) është konfirmuar forca e parë politike 9 bashki ku ka perfunduar numerimi si dhe ne shume te tjera ku procesi i numerimit vazhdon. Sipas Sekretarit te Përgjithshëm, Luan Rama LSI eshte force e pare ne Skrapar, Delvinë, Dropull, Mirditë e Klos, Kurbin, Bulqizë, Rrogozhinë, Elbasan, Pogradec, Këlcyrë e Memaliaj.

Gjatë numërimit të katër kutive të para në Porto Romano, në 5 qendra votimi, LSI ka siguruar të marrë 443 vota, PD 422 dhe PS ka siguruar 394 të tilla.

LSI ka rezultuar fituese dhe në bashkinë e Dropullit, ku është renditur e para për anëtarët e Këshillit Bashkiak, me 2392 vota. Ndërkohë, PD në këtë bashki ka marrë 780 vota dhe PS 700. LSI kryeson dhe në 23 kutitë e para për Këshillin Bashkiak në Gramsh. Ndërkohë, LSI ka dal forca e parë në bashkinë e Pukës, me 1173 vota. Mësohet se PS ka marr 287 vota, ndërsa PD 333. LSI ka fituar dhe në Bashkinë e Mirditës, ku ka marrë 1288, ndërsa PS 1245 dhe PD 1049.

Numërimi i votave për Këshillin Bashkiak ka përfunduar dhe në Fushë-Arrëz, ndërsa forca e parë ka dal Lëvizja Socialiste për Integrim. Mësohet se LSI ka arritur të siguroj 521 vota, PDK 280, ndërsa PD, PS, PDIU me nga 260 vota secila.

Por pritet sipas burimeve një rezultat surprizë në numrin e votave që LSI do të marrë si subjekt politik dhe numrin e këshilltarëve. Forca politike pjesë e koalicionit të majtë në zgjedhje vendore kanë fituar në total 9 Bashki nga 15 ku garonte.

Sipas rezultateve të KZAZ në Skrapar, Lëvizja Socialiste për Integrim ka dalë forca e parë politike me 4486 vota duke fituar 10 këshilltarë, Partia Socialiste 1519 vota fiton 3 këshilltarë, Partia Demokratike me 707 vota fiton 1 këshilltar dhe Partia Republikane me 413 vota merr 1 këshilltar.

Po kështu në Delvinë, LSI ka fituar 4 Këshilltarë Bashkiakë kurse PS 3 këshilltarë, ndërsa PBDNJ 2.

Gjithashtu LSI është konfirmuar forca e parë politike dhe në numrin e këshilltarëve në Komunën Rruzhdie dhe në Bashkine e Klosit.

GRAMSH, NUMËROHEN 23 KUTI, LSI FORCË E PARË
Ora 19:00-Lëvizja Socialiste për Integrim kryeson në 23 kutitë e para të numëruara në Gramsh për Këshillin Bashkiak. Deri tani janë numëruar 23 nga 64 kuti.

KËSHILLI BASHKIAK
Gjirokastër 27% PS, 24% LSI , 11% PD
Kukës PD 13.68%, PS 2.56% DHE LSI 2.37%
Has PD 6.07%, PS 5.32% DHE LSI 2.67%
Tropojë PD 18%, PS 7.6% DHE LSI 7.59%
Kurbin LSI 23.02%, PS 21.03% DHE PD 6.58%
Libohovë PS 28.36%, PD 27.98%, LSI 17.81%
Tepelenë PS 27.84%, LSI 24.66% DHE PD 11.10%
Kolonjë PS 29.63%, PD 23.33% DHE LSI 18.32%
Delvinë LSI 18.33%, PS 16.06% DHE PD 9.58%
Konispol PS 19.01 % PD 14.58 % DHE LSI 10.18 %
Selenicë PS 21.98 % PD 17.73 % DHE LSI 8.77 %
Pustec AMIE 45.29%, PS 14.78%, PD 14.70%
Poliçan PS 46.65 % LSI 18.56 % DHE PD 8.68 %
Tepelenë LSI 1780, PS 2009, PD 801

NUMËRIMI PËR KËSHILLAT BASHKIAK (LSI) (I PERDITESUAR MINUTE PAS MINUTE)

QARKU SHKODER
SHKODER – 737 vota/ 16,86%
PUKE- 406 vota/ 24,04%
VAU I DEJES – 434 vota/7,42%
MALESI E MADHE –
FUSHË- ARRËZ-

QARKU DIBER
BULQIZE – 530 vota/17,58%
DIBER – 441 vota/9,24%
KLOS – 997 vota/10,86%
MAT – 988 vota/13,01%

QARKU KUKES
KUKES – 179 vota/6,34%
HAS – 216 vota/3,17%
TROPOJE- 632 vota/7,20%

QARKU DURRES
DURRES – 1.454 vota/23,84%
SHIJAK -637 vijon/14,41%
KRUJE-

QARKU ELBASAN
ELBASAN- 4.973 vota/17,52%
LIBRAZHD -471vota/ 8,27%
BELSH -1.717 vota/19,45%
PEQIN – 1.350 vota/14,79%
CERRIK- 2.719 vota/17,87%
GRAMSH -500 vota/7,40%
PERRENJAS – 193 vota/ 5,24%

QARKU FIER
FIER- 4.990 vota/22,49%
RROSKOVEC -906 vota/13,97%
PATOS – 2.026 vota/25,24%
LUSHNJE – 1.469 vota/13,03%
DIVJAKE – 1.369 vota/24,61%
MALLAKASTER – 954 vota/11,28%

QARKU KORCE
KORCE – 5.847 vota/15,50%
MALIQ – 2.403 vota/14,98%
DEVOLL – 575 vota/ 14,66%
POGRADEC- 2.081 vota/19,45%
KOLONJE-1.509 vota/18,32%
PUSTEC – 286 vota/11,18%

QARKU BERAT
BERAT –
URA VAJGURORE – 2.638 vota/19,97%
SKRAPAR- 4.486 vota/57,20%
POLICAN -1.244 vota/18,56%
KUÇOVE- 982 vota/16,75%

QARKU GJIROKASTER
GJIROKASTER- 1.903 vota/22,35%
DROPULL- 2.392 vota/39,00%
KELCYRE- 197 vota/12,07%
LIBOHOVE -555 vota/ 17,81%
MEMALIAJ -926 vota/27,03%
PERMET -765vota/ 15,85%
TEPELENE- 1.780 vota/24,66%

QARKU LEZHE
LEZHE – 411 vota/ 6,95%
KURBIN – 1.699 vota/ 23,73%
MIRDITE – 1.082 vota/ 8,14%

QARKU TIRANE
TIRANE – 14.473 vota/17,45%
KAMEZ –
KAVAJE –
VORE –
RROGOZHINE -1.530 vota/25,78%

QARKU VLORE
VLORE – 3.181 vota/10,20%
DELVINE -1.223 vota/18,33%
FINIQ -572 vota/ 9,80%
HIMARE – 516 vota/22,25%
KONISPOL- 563 vota/10,18%
SARANDE – 461 vota/10,15%
SELENICE – 1.029 vota/9,02%

Lëvizja Socialiste për Integrim fitoi dje, 9 nga 15 bashkitë ku ajo u përfaqësua me kandidatët e përzgjedhur prej saj dhe që kandiduan nën siglën e koalicionit të përbashkët, “ASHE”.
BASHKITË KU KANDIDOI LSI
1.Berat (Fitoi)
2.Lezhë (Humbi)
3.Gjirokastër (Fitoi)
4.Kukës (Humbi)
5.Pogradec (Humbi)
6.Kuçovë (Fitoi)
7.Skrapar (Fitoi)
8.Vorë (Humbi)
9.Mallakastër (Humbi)
10.Delvinë (Fitoi)
11.Cërrik (Fitoi)
12.Përrenjas (Fitoi)
13.Selenicë (Humbi)
14.Kolonjë (Fitoi)
15.Bulqizë (Fitoi)

(d.b/ed.me/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: