Besimtarët myslimanë festojnë sot Festën e Fiter Bajramit. Të gjithë besimtarët, pas 30 ditësh agjërim të muajit të Ramazanit këtë ditë feste e kanë nisur me faljen e Namazit.

Në Kosovë, një hoxhë ndryshe nga çfarë jemi mësuar të shohim deri më tani, e ka bërë faljen e namazit me veshje popullore.

Sipas mediave vendase, hoxha nga Drenasi e ka falur namazin i veshur tradicionalisht me veshjen ‘tirqi e plis’ e cila është një veshje popullore.

Kjo gjë i ka habitur të gjithë besimtarët, pasi nuk është diçka e cila ndodh shpesh.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: