RUSI

Rusia mbështet përpjekjet e Koresë së Veriut për të përmirësuar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara. Tha Presidenti rus Vladimir Putin gjatë një takimi me Kim Jong-un në Vladivostok, Rusi. “Unë jam i bindur  se vizita në Rusi do të ndihmojë në zgjidhjen e situatës në gadishullin Korean”, tha Putin duke treguar “çfarë mund të bëjë Rusia për të mbështetur proceset që janë duke u zhvilluar”.


Takimi i parë në mes të dy udhëheqësve, theksoi Putin, do të favorizojë zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe do të ndihmojë për të kuptuar më mirë mënyrat e mundshme për të zgjidhur situatën në gadishullin Korean, për të parë se çfarë mund të bëhet së bashku.


Kim Jong-un, nga ana e tij, shpjegoi se situata në gadishullin Korean është me interes të madh për të gjithë bashkësinë ndërkombëtare.


“Shpresoj që bisedimet tona të bëhen një ngjarje e rëndësishme për të vlerësuar së bashku situatën dhe për të shkëmbyer pikëpamje”.-u shpeh Kim Jong-un.

Takimi mes dy liderëve zhvillohet dy muaj pas samitit vietnamez midis Trump dhe diktatorit të Koresë së Veriut, në të cilin Pyongyang dhe Uashingtoni nuk kanë gjetur një kompromis midis denuclearization dhe lehtësimin e sanksioneve. Sipas analistëve, në Rusi Kim dëshiron të provojë se Koreja e Veriut nuk është e izoluar dhe mund të llogarisë në dialogun me Rusinë në përpjekje për të hequr qafe sanksionet për testet bërthamore dhe raketore. Putin, nga ana tjetër, dëshiron të forcojë rolin e Kremlinit si një lojtar kyç në çështjen bërthamore të Koresë së Veriut, duke demonstruar se SHBA nuk është e vetmja fuqi e aftë për të vendosur axhendën në këtë fushë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: