KOSOVE

Gjenerali major Timothy Orr, i cili ishte i ftuar të merrte pjesë në 11-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, ka anuluar vizitën e tij.


Mësohet se arsyeja e anulimit të vizitës është mos heqja e taksës nga Qeveria e Kosovës, për produktet e Serbisë e Bosnjës. Sipas axhendës, Timothy Orr do të qëndronte në Kosovë nga 16 deri më 18 shkurt.


Ndërkohë më herët ambasadorët e SHBA-së në Prishtinë dhe Beograd, Philip Kosnett dhe Kyle Scott, të premten përmes një deklarate të përbashkët u kanë bërë thirrje autoriteteve në Kosovë dhe Serbi që të punojnë për arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse ndërmjet dy vendeve, me njohjen reciproke në thelbin e saj.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: