Vajzat afgane do të lejohen të marrin pjesë në provimet e shkollës së mesme këtë javë, tha një zyrtar edhe pse ato janë ndaluar të shkojnë në shkollë që kur ish-kryengritësit morën vendin vitin e kaluar.

Sipas dy dokumenteve nga Ministria e Arsimit e Talibanëve vendimi zbatohet për 31 nga 34 provincat e Afganistanit ku pushimet dimërore të shkollave fillojnë në fund të dhjetorit.

Ehsanullah Kitab, kreu i departamentit të arsimit në Kabul, tha se provimet do të zhvillohen të sot. Ai nuk dha detaje të tjera dhe nuk ishte e qartë se sa vajza adoleshente do të mund të merrnin pjesë në provimin e maturës.

Një nga dokumentet, nga departamenti arsimor i Kabulit, tha se provimet do të zgjasin nga ora 10:00 deri në 13:00. Tre provincat e përjashtuara, Kandahar, Helmand dhe Nimroz kanë një orar të ndryshëm për vitin shkollor dhe provimet e diplomimit të shkollës së mesme zakonisht zhvillohen më vonë.

“Kjo është qesharake”, tha Najela 18-vjeçare nga Kabuli, duke dhënë vetëm emrin e saj nga frika e hakmarrjes. Ajo tani do të ishte në klasën e dymbëdhjetë dhe do të kualifikohej për provim. “Kemi kaluar një vit të tërë nën tension dhe stres dhe nuk kemi lexuar asnjë faqe të teksteve tona.

“Si mund të bëjmë një provim pas një viti e gjysmë që talebanët i kanë mbajtur dyert e shkollave të mbyllura,” shtoi ajo.

Talebanët pushtuan Afganistanin në gusht 2021, ndërsa forcat e SHBA-së dhe NATO-s ishin në javët e fundit të tërheqjes së tyre nga vendi pas 20 vitesh luftë. Pavarësisht se fillimisht premtuan një rregull më të moderuar, gratë kanë të drejta dhe liri të kufizuara.

Ata kanë ndaluar vajzat nga shkolla e mesme, kanë kufizuar gratë nga shumica e punësimit dhe i kanë urdhëruar ato të veshin veshje nga koka te këmbët në publik. Grave nuk u lejohet të shkojnë në parqe, palestra dhe panairet argëtuese.

Grave nuk u është mohuar aksesi nga universitetet dhe se vajzat afgane që marrin një diplomë të shkollës së mesme pas provimit të sotëm do të mund të aplikojnë për universitete.

Një drejtore e shkollës së mesme të Kabulit tha se ishte informuar se vajzat e klasës së dymbëdhjetë që do të kenë vetëm një ditë për të dhënë provime në 14 lëndë, me 10 pyetje nga çdo lëndë. Drejtoresha, e cila foli në kushte anonimiteti nga frika e hakmarrjes, tha se shumicës së nxënësve vajza u mungonin tekstet shkollore.

“Të japësh provim është e pakuptimtë”, tha ajo.

Studentët dhe mësueset e tyre femra do të duhet të mbajnë hixhabin ose shaminë e kokës, sipas kodit të veshjes së talebanëve për gratë, dhe celularët janë të ndaluar gjatë provimit. Vajzat që nuk mund të marrin pjesë ose që dështojnë në provimin e së mërkurës do të lejohen të rimarrin testin në mes të marsit, pas pushimeve dimërore.

Trajtimi i grave dhe vajzave nga talebanët në Afganistan është kritikuar rëndë. Në fillim të këtij muaji, një ekip ekspertësh të OKB-së tha se kjo përbënte një krim kundër njerëzimit dhe duhet të hetohet dhe ndiqet penalisht sipas ligjit ndërkombëtar, një pretendim i hedhur poshtë nga talebanët.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb