Sundimtarët e rinj talebanë të Afganistanit vendosën një urdhër rreth aeroportit kaotik të Kabulit të Dielën, duke u siguruar që njerëzit të krijonin radhë të rregullta jashtë portave kryesore dhe duke mos lejuar që turmat të mblidheshin në perimetër, thanë dëshmitarët.

Nuk pati dhunë ose konfuzion në aeroport  të dielën në mëngjes, thanë dëshmitarët. Edhe pse ishte herët, u formuan radhë të gjata, thanë ata.

Australia bëri katër fluturime drejt Kabulit të shtunën në mbrëmje, duke evakuuar më shumë se 300 njerëz, përfshirë australianë, mbajtës të vizave afgane, Zelanda e Re, shtetas amerikanë dhe britanikë, tha kryeministri Scott Morrison.

Të Shtunën, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania u thanë qytetarëve të tyre në Afganistan që të shmangin udhëtimet në aeroportin e Kabulit, duke përmendur rreziqet e sigurisë pasi mijëra njerëz të dëshpëruar u mblodhën duke u përpjekur të largoheshin.

Të paktën 12 persona janë vrarë në dhe përreth aeroportit me pistë që nga e diela e kaluar, thanë zyrtarët e NATO-s dhe talebanëve. Disa u qëlluan dhe të tjerët vdiqën në stampa, kanë thënë dëshmitarët.

Pushtimi i shpejtë i Afganistanit nga talebanët ka ngjallur frikë nga hakmarrjet dhe një kthim në një version të ashpër të ligjit islamik që grupi mysliman sunit ushtroi kur ishte në pushtet dy dekada më parë.

Turmat janë rritur në aeroport në nxehtësinë dhe pluhurin e ditës gjatë javës së kaluar, duke penguar operacionet ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe kombet e tjera përpiqen të evakuojnë mijëra diplomatë dhe civilë të tyre, si dhe afganë të shumtë. Nënat, baballarët dhe fëmijët janë ngritur kundër mureve të betonit të shpërthyer në përpjekje për të kërkuar një fluturim jashtë.

Presidenti Joe Biden do të japë një përditësim të dielën mbi evakuimin e qytetarëve dhe refugjatëve amerikanë nga Afganistani, tha Shtëpia e Bardhë.

Presidenti do të flasë në 4 pasdite, pas takimit me ekipin e tij të sigurisë kombëtare për të dëgjuar informacione të inteligjencës, sigurisë dhe diplomatike mbi situatën në zhvillim në Afganistan, tha Shtëpia e Bardhë.

 

(BalkanWeb)

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb