Talibanët kanë urdhëruar linjat ajrore në Afganistan të ndalojnë gratë të hipin në fluturime, përveç nëse shoqërohen nga një i afërm mashkull, thanë zyrtarët e aviacionit për AFP.
Kufizimi i fundit për gratë pason mbylljen e të mërkurës të të gjitha shkollave të mesme të vajzave vetëm disa orë pasi ato u lejuan të rihapen për herë të parë që kur islamistët e linjës së ashpër morën pushtetin në gusht.
Dy zyrtarë nga linja ajrore afgane Ariana dhe Kam Air thanë të dielën vonë se talebanët i kishin urdhëruar ata të ndalonin hipjen e grave nëse udhëtonin vetëm. Vendimi u mor pas një takimi të enjten midis përfaqësuesve të talebanëve, të dy linjave ajrore dhe autoriteteve të imigracionit të aeroportit, thanë zyrtarët për AFP, duke kërkuar të mos përmendet emri. Që nga kthimi i talebanëve në pushtet, shumë kufizime mbi liritë e grave janë rifutur — shpesh zbatohen në nivel lokal sipas dëshirës së zyrtarëve rajonalë nga Ministria për Promovimin e Virtytit dhe Parandalimin e Ves.
Ministria tha se nuk kishte nxjerrë ndonjë direktivë që ndalonte gratë të fluturonin vetëm.
Por një letër e lëshuar nga një zyrtar i lartë i Ariana Afganistan për stafin e linjës ajrore pas takimit me talebanët, një kopje e së cilës u sigurua nga AFP, konfirmoi masën e re.
“Asnjë grua nuk lejohet të fluturojë në asnjë fluturim vendas apo ndërkombëtar pa një të afërm mashkull”, thuhej në letër. Dy agjentë udhëtimi të kontaktuar me AFP konfirmuan gjithashtu se ata kishin ndaluar lëshimin e biletave për gratë që udhëtonin të vetme.
“Disa gra që po udhëtonin pa një të afërm mashkull nuk u lejuan të hipnin në një fluturim Kam Air nga Kabuli në Islamabad të premten,” i tha AFP një pasagjer që ishte në atë fluturim.
Një grua afgane me pasaportë amerikane gjithashtu nuk u lejua të hipte në një fluturim për në Dubai të premten, tha një burim tjetër.
Talibanët tashmë kanë ndaluar udhëtimet rrugore ndërqytetare për gratë që udhëtonin vetëm, por deri më tani ato ishin të lira për të marrë fluturime. Talibanët kanë premtuar një version më të butë të sundimit të ashpër islamik që karakterizoi qëndrimin e tyre të parë në pushtet nga viti 1996 deri në 2001.
Por që nga gushti, ato i kanë rikthyer dy dekada të mira të arritura nga gratë afgane. Gratë janë përjashtuar nga shumica e punëve shtetërore dhe arsimi i mesëm, si dhe janë urdhëruar të vishen sipas një interpretimi të rreptë të Kuranit. Dhjetëra mijëra vajza u mblodhën përsëri në klasë të mërkurën pasi shkollat u rihapën, por zyrtarët i urdhëruan ato në shtëpi vetëm disa orë pas ditës, duke shkaktuar zemërim ndërkombëtar.Autoritetet ende nuk kanë dhënë një arsye të qartë për ndryshimin e politikës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb