AFGANISTAN

Talibanët filluan një sulm të ri në shkallë të gjerë në një nga qytetet kryesore të Afganistanit, Kunduz, duke vrarë të paktën tre civilë, thanë zyrtarët e qeverisë të shtunën, madje grupi kryengritës vazhdoi negociatat me Shtetet e Bashkuara për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës, raporton AP.

Militantët, të cilët kanë kërkuar që të gjitha forcat e huaja të largohen nga Afganistani, tani kontrollojnë ose mbajnë rreth gjysmën e vendit dhe janë në forcën e tyre që nga humbja e tyre në 2001 nga një pushtim i udhëhequr nga SHBA. Sulme të tilla shihen si forcim i pozitës së tyre negociuese.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb