Nga: ZONJA ENEIDA

3 patёllxhanё
200 gr proshutё pule
200 ml pana
200 gr djath edam
Kripё/piper/vaj ulliri

Presim patёllxhanёt nё feta, i spёrkasim me vaj ulliri dhe i vendosim nё furrё derisa tё piqen, por jo totalisht.

Ndёrkohё kaurdisim proshutёn me pak vaj ulliri. Shtojmё kripё dhe piper tё zi. Nxjerrim patёllxhanёt nga furra dhe u shtojmё kripё.

Nё njё tavё vendosim njё shtresё me patёllxhanё. Vendosim proshutёn e pulёs, djathin dhe prapё njё shtresё me patёllxhanё. Panёn e tresim me 3-4 lugё qumёsht dhe ia shtojmё masёs duke tundur tavёn tё shkojё kudo. Nga lart grijmё grana padano dhe e vendosim tavёn me patёllxhanё tё piqet nё furrё pёr 30 minuta nё 220 gradё.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb