Disa hajdutë të dyshuar, kishin kryer vjedhje në argjendari të Bolonjës, ndërsa kishin planifikuar edhe në rajone të tjera të Italisë.

Karabinierët arrestuan tre shtetas shqiptarë dhe një italian nga Brinzidi, përkatësisht 23, 24 dhe 28 vjeç, të dyshuar për dy grabitjet e kryera në qershorin dhe gushtin e kaluar në argjendarinë Stroili brenda qendrave tregtare Meridiana në Casalecchio di Reno dhe Sheshet e Castel Maggiore, për një total pasurie prej pak më pak se 150 mijë euro, duke provuar vjedhje gjithashtu në zonën e Modena dhe Terni, raportojnë mediat italiane.

Krimet që rëndojnë mbi të arrestuarit janë ato të grabitjes së rëndë dhe vjedhjes së rëndë. Gjyqtarët kanë vërtetuar pretendimet e prokurorit dhe kanë urdhëruar mbajtjen në burg për të gjithë të dyshuarit.

Të akuzuarit kishin përdorur një makinë, që mund të ishte marrë më qira.  Ata mbanin armë, çekanë dhe mjete të tjera, me anë të së cilave kryheshin vjedhjet. Aktivitetet hetimore midis Bolonjës, Brindizit dhe Modenës u zhvilluan me përpikmëri nga ana e autoriteteve italiane, që kanë zbardhur edhe skemat e grabitjeve.

(d.xh/ balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb