Steven Spielberg ishte vetëm 16 vjeç kur jeta e tij ndryshoi përgjithmonë. Regjisori i njohur ndërkombëtarisht zbuloi atëherë – pa dashur – se nëna e tij kishte një lidhje jashtëmartesore. Vite më vonë aventura e dashurisë së gruas që e lindi do të prezantohej në ekranin e madh dhe para syve të miliarda njerëzve.

Filmi “Fabelmans”, i cili është i nominuar për shtatë Oscar dhe është rrugës për t’i dhënë regjisorit Oscarin e katërt, është film i dalë nga streha e fëmijërisë së tij dhe nxori në dritë gjithçka që regjisori i famshëm varrosi mirë atëhere.

Për Spielberg gjithçka filloi gjatë një pushimi familjar kur ata ishin në një kamping. Ai, tre motrat e tij më të vogla, babai i tij, Arnoldi, nëna e tij, Lea dhe Bernie, miku më i mirë i babait të tij, kishin llogaritur se do të kalonin një kohë duke shijuar natyrën dhe qiellin e pamasë blu, kur përpara syve të ” kinemaestro” u zhvillua një skenë… të cilin ai e shpalosi më vonë në një film.

Që në moshë të vogël ai kishte pasion gjithçka që kishte të bënte me kinemanë dhe filmin, kështu që si adoleshent regjistroi gjithçka në një aparat fotografik dhe më pas dolën në dritë pamjet zbuluese të nënës së tij me mikun më të mirë të babait të tij Bernie: Ajo që ishte e çuditshme, është se ndërsa unë pashë gjithçka me sytë e mi, e besova vetëm kur pashë një kornizë nga kjo skenë, në makinën time të montazhit ”, tha ai për Times.

Në fakt historia pati një zhvillim të tillë sa nëna e Lias përfundoi duke u martuar me të dashurin dhe mikun më të mirë të ish-bashkëshortit, ndërsa përgjegjësinë për divorcin e mori babai i tij. Mirëpo, adoleshenti Spielberg e dinte për pabesinë e nënës së tij, e cila pasi kishte përfunduar në memorien e aparatit të tij, nuk arriti t’i shpëtonte kujtimit të tij njerëzor.

“E kuptova fuqinë e kinemasë në një moshë shumë të re,” i zbuloi Spielberg, tani 76 vjeç, Jonathan Dean për ‘The Times’, ndërsa vazhdoi: ” Filmi i parë që bëra atë verë ndryshoi marrëdhëniet e mia me prindërit e mi, veçanërisht nënën time. Kështu mësova për lidhjen e saj jashtëmartesore dhe më pas nuk e pashë më si prind. E pashë për herë të parë si person, me të gjitha dobësitë e saj. Do të doja të kisha pasur edhe dhjetë vite të tjera për ta parë si nënë, por ky sekret na bashkoi. Isha afër nënës sime si kushdo tjetër.’

Filmi “ Fabelmans ” me shtatë nominime për Oscar, është historia e fëmijërisë së Spielberg. Siç theksoi ai në mënyrë karakteristike për gazetën britanike, të gjithë filmat e tij ngjajnë me fabulat e Ezopit, pasi ai përdor incidente modeste për të mësuar të vërteta të mëdha.

Ndër të tjera, Spielberg vuri në dukje se ky film i dha atij një gëzim të madh, sepse siç thotë ai, sheh vitet e rinisë së tij të shpalosen në ekranin e madh. Sigurisht që emrat e protagonistëve kanë ndryshuar, por i gjithë filmi është i bazuar në ngjarje reale. Në mënyrë karakteristike, i riu Spielberg në film quhet Sammy.

Duke folur për nënën e tij dhe përshtypjen që i la filmi Spilberg thotë: “Nëna ime më thoshte: “Kur do ta tregosh historinë tonë, në fund të fundit të kam dhënë shumë material!” Nuk ka qenë kurrë pjesë e një plani, sepse nuk kam pasur kurrë një plan karriere. Megjithatë, gjithmonë më ka dhembur kur më është dashur të flas publikisht për çështje, që deri atëherë kanë qenë vetëm në sferën private. Erdhi momenti në karantinë, pasi kisha mjaft kohë të lirë. Ishte një kohë e mirë për të mbledhur kujtime. Gjithashtu, sapo kisha humbur nënën time. ‘

Nëna e tij, Leah, ndërroi jetë në vitin 2017, ndërsa babai i tij, Arnold, vdiq në vitin 2020. Çifti ishte divorcuar në vitin 1966.

Në filmin e ri të Spielberg, dramaturgu fitues i çmimit Pulitzer, Tony Kushner, bashkë-shkruan skenarin.

Siç zbuloi Michelle Williams, ylli i filmit në premierën magjepsëse, kishte momente në setin ku krijuesi i saj u prek veçanërisht: “Pashë Spielberg të qante disa herë gjatë xhirimeve, gjë që ishte shumë e bukur, sepse i bëri të gjithë të qajnë. Ju mund të shihni se sa shumë do të thoshte për të dhe sa real ishte ai ”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb