Rusia ka rekrutuar 16 mijë ushtarë nga Lindja e Mesme, kryesisht të ardhur nga Siria. Mësohet se ushtarëve i ofrohen deri në 5 mijë paundë, për të luftuar në vijën e parë të frontit luftarak në Ukrainë.

Rusia thotë se ka regjistruar rreth 16,000 rekrutë nga Lindja e Mesme, me mediat sociale në Siri të vërshuar me kërkesa që njerëzit të bashkohen me trupat ruse.
Një rekrutues i tha BBC-së: “Rekrutimi në Ukrainë është tamam si ne rekrutuam në Libi; ka përfaqësues në rajone.

“Ju keni të drejtë të ndryshoni vendimin tuaj pasi të aplikoni. Askush nuk do t’ju detyrojë të shkoni.”

Ekonomia e Sirisë, tashmë e shkatërruar nga lufta civile, tani përballet me një rritje të çmimit të gjërave thelbësore si gruri, pjesa më e madhe e të cilit vjen nga Ukraina dhe Rusia, duke e bërë ofertën ruse të duket edhe më joshëse.

Rusia ka mbështetur regjimin sirian gjatë luftës civile të vendit dhe lajmet shtetërore ruse pretendojnë se ushtarët sirianë duan të kthejnë favorin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb