Takimi me superhenën e fundit të 2020, quajtur ‘Hena e luleve’.

Sot në 7 maj sateliti ynë është në një distancë me Tokës prej 361,184 km, krahasuar me mesataren e saj prej 384.400 km.
Duke qenë më pranë, Hëna shfaqet më e madhe dhe e ndriçuar se zakonisht.
Bëhet fjalë për të katërtën dhe të fundit superhënë të 2020 pas asaj të 9, shkurtit, 9 marsit dhe 8 prillit. Për shkak të motit të mirë dhe pa re të gjithë mund ta shijojmë këtë fenomen natyror.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb