Një nga ushtarët e fundit të Ukrainës në Mariupol ka thënë për BBC se fabrikat e çelikut janë të rrethuara dhe gjysmë të shkatërruara nga sulmet ruse, ndërsa besohet se qindra njerëz ndodhen të vdekur nën rrënoja.

Duke folur nga uzina Azovstal – pjesa e fundit e Mariupolit jo nën kontrollin rus – Svyatoslav Palamar nga regjimenti i diskutueshëm i Azov tha se mbrojtësit kishin zmbrapsur valët e sulmeve ruse.

“Unë gjithmonë them se për sa kohë jemi këtu, Mariupol mbetet nën kontrollin e Ukrainës”, tha ai.
Më parë, presidenti Vladimir Putin anuloi një sulm të planifikuar rus në fabrikën e çelikut dhe urdhëroi trupat e tij ta mbanin të rrethuar atë.

“Bllokojeni këtë zonë industriale që të mos kalojë një mizë”, tha ai.

Pjesa më e madhe e Mariupolit është shkatërruar gjatë javëve të bombardimeve të rënda ruse dhe luftimeve intensive në rrugë. Marrja e portit të Detit Azov është një qëllim kyç i luftës ruse dhe do të lirojë më shumë trupa për t’iu bashkuar një ofensive ruse në rajonin lindor të Donbasit.
Kapiteni Palamar tha se rusët kishin qëlluar mbi fabrikën e çelikut nga anijet luftarake dhe kishin hedhur bomba “për të shkatërruar bunkerin”.
BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë asnjë nga llogaria e tij. Por kjo përputhet me dëshminë në fillim të kësaj jave nga një komandant marinar ukrainas gjithashtu në fabrikën e çelikut , i cili tha se luftëtarët ishin më të shumtë në numër dhe po mbaronin furnizimet.

“Të gjitha ndërtesat në territorin e Azovstal janë pothuajse të shkatërruara. Ata hedhin bomba të rënda, bomba që shkatërrojnë bunkerët të cilat shkaktojnë shkatërrime të mëdha. Ne kemi të plagosur dhe të vdekur brenda bunkerëve. Disa civilë mbeten të bllokuar nën ndërtesat e shembura,” tha kapiteni Palamar.

Regjimenti Azov ishte fillimisht një grup neo-nazist i ekstremit të djathtë, i cili më vonë u përfshi në Gardën Kombëtare të Ukrainës. Luftëtarët e saj së bashku me një brigadë marine, roje kufitare dhe oficerë policie janë mbrojtësit e fundit ukrainas të mbetur në qytet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb