Të paktën 10 persona u vranë dhe 30 u plagosën pas një shpërthimi në një xhami në kryeqytetin afganKabul pas lutjeve të së premtes, tha zëdhënësi i talebanëve për shefin e policisë Khalid Zadran — por dëshmitarët okularë thanë se kishin frikë se shumë të tjerë kishin vdekur.

Shpërthimi ndodhi në zonën Serahi Alauddin të qytetit, njoftoi kanali privat afgan TOLO news duke cituar një dëshmitar okular.
Emergjenca, një organizatë joqeveritare që ofron trajtim mjekësor dhe kirurgjik falas për civilët afganë, tha në një postim në Twitter se 20 persona të plagosur ishin trajtuar në spitalin e saj pas shpërthimit.
Të paktën dy anëtarë të stafit të OKB-së dhe familjet e tyre ndodheshin brenda xhamisë Khalifa Sahib në kohën e sulmit, tha të premten zëvendës zëdhënësi i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së.
Farhan Haq tha se ai e dënoi sulmin në “afat më të forta”, duke e quajtur atë “të fundit në një seri sulmesh pa dallim ndaj objektivave civile”.
Në një deklaratë të postuar në Twitter të premten, zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid tha gjithashtu se ai dënon sulmin, i cili ndodhi disa ditë para përfundimit të Ramazanit.
“Ne dënojmë fuqishëm shpërthimin e sotëm në një xhami në distriktin e 6-të të Kabulit. Vrasje të tilla brutale gjatë këtij agjërimi janë vepër e qarqeve që nuk kanë asnjë lidhje me Islamin apo vendin,” shkroi Mujahid të premten në Twitter.
“Emirati Islamik shpreh ngushëllimet e tij më të thella për familjet e viktimave. Autorët e këtyre krimeve së shpejti do të gjenden dhe do të dënohen, me dëshirën e Zotit,” shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb