Të paktën 12 policë irakianë janë vrarë në një sulm që grupi i armatosur i ISIL (ISIS) dyshohet se po kryente në një pikë kontrolli të sigurisë në veri të vendit.

Sulmi i dyfishtë  ndodhi pak pas mesnate në rajonin al-Rashad në jug të qytetit të Kerkûkê, tha Mahmoud Abdelwahed duke raportuar nga kryeqyteti Bagdad.

Sulmuesit fillimisht u përfshinë në një konfrontim ushtarak me oficerët e policisë që zgjati rreth dy orë, duke vrarë tre oficerë. Përforcimet që vinin në zonë u vranë në një pritë duke përdorur eksplozivë të vendosur në anë të rrugës, tha Abdelwahed.

Tre policë u plagosën gjithashtu në sulm dhe një tjetër u zhduk.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësi, por luftëtarët e ISIL janë aktivë në zonë tha një burim i sigurisë.

Të paktën tre ushtarë irakianë u vranë dhe një u plagos të dielën kur persona të armatosur sulmuan një pikë kontrolli të ushtrisë në juglindje të qytetit irakian të Mosulit, thanë burimet e sigurisë.

ISIL kapi pjesë të Irakut në një ofensivë rrufe në 2014, para se të mposhtet nga një fushatë e mbështetur nga një koalicion ushtarak i udhëhequr nga SHBA.

Qeveria irakiane e shpalli grupin të mundur në fund të vitit 2017, por ajo ka ende qeliza të fjetura që vazhdojnë të godasin forcat e sigurisë me sulme asimetrike.

Terroristët synojnë rregullisht ushtrinë dhe policinë irakiane në veri të vendit, por ky sulm ishte një nga më vdekjeprurës këtë vit.

Një bombardim i 19 korrikut i pretenduar nga ISIL vrau zyrtarisht 30 njerëz në tregun al-Woheilat në Sadr City, një periferi shiite të Bagdadit.

Trupat e koalicionit ndërkombëtar në Irak aktualisht numërojnë afërsisht 3.500, nga të cilët 2.500 janë trupa amerikane.

Sidoqoftë, Uashingtoni po e zvogëlon praninë e saj ushtarake mes sulmeve ndaj objekteve që përdor nga grupet e armatosura të lidhura me Iranin dhe ka thënë se, nga viti i ardhshëm, roli i trupave amerikane do të kufizohet në trajnimin dhe këshillimin e homologëve të tyre irakianë.

Të dielën e kaluar, Presidenti Francez Emmanuel Macron vizitoi Irakun verior dhe shprehu shqetësimin për një “ringjallje” të ISIL në Irak dhe Siri.

Ai tha gjithashtu se ushtarët francezë të vendosur në Irak si pjesë e koalicionit ndërkombëtar do të mbeten “pavarësisht se çfarë zgjedhjesh bëjnë amerikanët”.

 

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb