Grusht i fortë i autoriteteve të Tenerife kundër duhanpirësve.

Sipas mediave vendase, duke nisur nga dita e sotme do të ndalohet ndezja e një cigareje në plazhet e ishullit më të madh të ishujve Kanarie.

Një veprim vendimtar për të parandaluar njerëzit të lënë prapanicën e tyre në rërë. Shkelësit do të dënohen me 2000 euro gjobë.

Legjislacioni i ri parashikon se për të shmangur ndotjen e mundshme të bregdetit, ndalohet pirja e duhanit në plazhet dhe zonat e plazhit së bashkisë, me përjashtim të zonave të autorizuara dhe të përcaktuara shprehimisht nga Këshilli.

Në veçanti, kushdo që lë mbeturina jashtë koshit të mbeturinave ose flak jashtë çamçakëz rrezikon një gjobë prej 2000 eurosh.

Legjislacioni parashikon gjithashtu gjoba për objektet tregtare, si restorantet dhe baret e plazhit, të cilat nuk kanë kosha mbeturinash për klientët.

Pirja e duhanit është ende e lejuar në disa plazhe të rajonit, por turistët duhet të kontrollojnë për shenja specifike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb