Të paktën 300 të burgosur ndodhen në arrati ndërsa një i burgosur vdiq dhe tre të tjerë u plagosën gjatë një sulmi të martën nga persona të armatosur të paidentifikuar në një burg në Abuja, kryeqyteti i Nigerisë, tha një zyrtar i lartë të mërkurën.

Sulmuesit sulmuan qendrën e paraburgimit në zonën Kuja, në jugperëndim të Abujas të martën mbrëma, duke liruar rreth 600 të burgosur, por gjysma e numrit të të burgosurve të arratisur janë riarrestuar deri më tani, tha Shuaibu Begore, sekretari i përhershëm i Ministrisë së Brendshme.

Begore u tha gazetarëve gjatë një vizite në objekt të mërkurën se një i burgosur u vra dhe tre të tjerë u plagosën gjatë sulmit, i cili dyshohet se është kryer nga militantët e grupit ekstremist Boko Haram.

Një total prej 994 të burgosurish, duke përfshirë komplotistët e dënuar të Boko Haram dhe oficerë publikë të profilit të lartë në gjyq ose të dënuar tashmë, ishin në objekt përpara sulmit të së martës vonë, tha ai.

“Ne e kuptojmë se ata janë terroristë të Boko Haram dhe erdhën posaçërisht për komplotistët e tyre. Shumë prej tyre janë kthyer, disa janë nxjerrë nga shkurret që fshihnin. Ne kemi marrë rreth 300 nga rreth 600 që dolën nga burgu,” zyrtari. tha.

Të gjithë të dyshuarit e Boko Haram, me rreth 64, ishin mes të burgosurve që u arratisën, tha të mërkurën ministri Nigerian i Mbrojtjes, Bashir Magashi.

Magashi u tha gazetarëve gjatë një vizite në objekt se megjithëse gjithçka është nën kontroll tani, qeveria nigeriane besonte se përgjegjësit për sulmin “i përkasin një grupi të caktuar”.

“Me shumë gjasa, ata janë anëtarë të Boko Haram sepse ne kemi një numër të konsiderueshëm të të dyshuarve të Boko Haram në paraburgim, dhe aktualisht nuk mund të gjejmë asnjë prej tyre. Unë mendoj se ata janë rreth 64 në burg dhe asnjëri prej tyre nuk është në dispozicion tani, ata të gjithë shpëtuan”, tha Magashi.

Sipas ministrit të mbrojtjes, sulmi filloi me të shtëna të forta dhe shpërthime, ku sulmuesit hynë në burg dhe liruan disa nga të burgosurit.

Në një deklaratë, Abubakar Umar, zëdhënësi kombëtar për Shërbimin Korrektues të Nigerisë (NCS), tha se sulmi u zmbraps me sukses nga agjencitë e sigurisë.

“Qetësia është rivendosur në objekt dhe situata është nën kontroll,” tha Umar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb