Përmbytjet e shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm sezonal në Sudan kanë vrarë më shumë se 50 njerëz dhe kanë përmbytur mbi 8,170 shtëpi që nga fillimi i sezonit të shirave, tha të shtunën një zyrtar i lartë i policisë.

Nëntëmbëdhjetë vdekje janë regjistruar në provincën e Kordofanit të Veriut, e ndjekur nga provinca e lumit Nil, e cila raportoi shtatë vdekje, tha Brig. Gjeneral Abdul-Jalil Abdul-Rahim, zëdhënës i Këshillit Kombëtar të Sudanit për Mbrojtjen Civile. Rajoni perëndimor i Darfurit, i cili ka pesë provinca, raportoi 16 vdekje, shtoi ai.

Sezoni i shirave të Sudanit zakonisht fillon në qershor dhe zgjat deri në shtator, me përmbytjet që arrijnë kulmin në gusht dhe shtator.

Abdul-Rahim tha se të paktën 25 persona u plagosën gjithashtu deri më tani këtë vit, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve SUNA të vendit.

Përmbytjet dhe reshjet e dendura të shiut përmbytën 16 objekte qeveritare dhe rreth 40 dyqane dhe dëmtuan të paktën 540 hektarë tokë bujqësore në të gjithë vendin, tha Abdul-Rahim.

Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare ka thënë se rreth 38,000 njerëz janë prekur nga reshjet e mëdha të shiut në të gjithë vendin e Afrikës Lindore që nga maji.

Vitin e kaluar, përmbytjet dhe shirat e dendur vranë më shumë se 80 njerëz dhe përmbytën dhjetëra mijëra shtëpi në të gjithë vendin. Në vitin 2020, autoritetet e shpallën Sudanin një zonë të fatkeqësisë natyrore dhe vendosën një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore në të gjithë vendin pas përmbytjeve dhe shiut të dendur vranë rreth 100 njerëz dhe përmbytën mbi 100,000 shtëpi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb