Dy britanikë të kapur nga Rusia ndërsa luftonin për Ukrainën janë detyruar t’i luten Boris Johnson që t’i shkëmbejë me një politikan pro-Moskës, ndërsa Vladimir Putin përpiqet t’i bëjë ata pengje në luftën e tij të përgjakshme.

Aiden Aslin dhe Shaun Pinner, të cilët kishin shërbyer në marinsat e Ukrainës, u kapën nga trupat e Putinit në qytetin e rrethuar të Mariupolit javën e kaluar.

Dyshja u tërhoqën zvarrë në televizionin shtetëror rus, ku u detyruan të shikonin një video të Oksana Marchenko – gruaja e aleatit të Kremlinit Viktor Medvedchuk, i cili po mbahet nga Ukraina – duke u lutur për lirinë e tij.

Medvedchuk – i njohur edhe si “princi i errësirës” dhe “kardinali gri” i Putinit – është një nga njerëzit më të pasur të Ukrainës dhe aleati më i ngushtë politik i të Putinit në vend, duke ndihmuar në ushtrimin e presionit të Kremlinit në qarqet me ndikim në Kiev.

Ai u arrestua sërish në Kiev javën e kaluar ndërsa dyshohet se po përpiqej të largohej nga vendi, pasi ishte arratisur nga arresti shtëpiak gjatë ditëve të para të luftës.
Pinner dhe Aslin folën pasi u nxitën nga një burrë i paidentifikuar i cili u tregoi pamjet e gruas së Medvedchuk dhe pothuajse me siguri po flisnin nën presion. Pamjet u shfaqën në kanalin kryesor të Rusisë, Rossiya 1.

“E kuptoj situatën”, tha Pinner, i cili dukej i lodhur dhe nervoz, pasi iu shfaq videoja.
“Do të doja t’i bëja thirrje qeverisë që të më kthejë në shtëpi, do të doja të shihja përsëri gruan time,” tha ai.

Pinner i bëri një thirrje të drejtpërdrejtë Johnson në emër të tij dhe në emër të Aslin.

“Ne duam të shkëmbejmë veten dhe Aiden Aslin me z. Medvedchuk. Natyrisht do ta vlerësoja shumë ndihmën
tuaj në këtë çështje”, tha ai, duke thënë se fliste pak rusisht dhe ishte trajtuar mirë.
Burri i paidentifikuar më pas u shfaq duke folur me Aslin, i cili ishte ulur në një karrige me një bluzë që mbante emblemën e batalionit të ekstremit të djathtë Azov të Ukrainës, në një vend tjetër.
“Unë mendoj se Boris duhet të dëgjojë atë që Oksana (gruaja e Medvedchuk) ka thënë,” tha Aslin, e cila gjithashtu dukej nervoz.

“Nëse Boris Johnson vërtet kujdeset për qytetarët britanikë siç thotë ai, atëherë ai do të ndihmojë.”
Më vete, shërbimi i inteligjencës SBU i Ukrainës publikoi një video të Medvedchuk i cili kërkoi të shkëmbehej gjithashtu.

Medvedchuk iu drejtua Putinit dhe Zelenskit, duke kërkuar që të shkëmbehen me mbrojtësit e qytetit ukrainas të Mariupolit dhe çdo civil që lejohet të largohet.
Tre ditë pasi Rusia zhvendosi forcat e saj në Ukrainë më 24 shkurt, Ukraina tha se Medvedchuk ishte arratisur nga arresti shtëpiak.
Ai ishte vendosur në arrest shtëpiak në maj 2021 dhe ishte akuzuar për tradhti të lartë dhe më vonë për ndihmë terrorizmi.

Figura pro-ruse, e cila thotë se Putini është kumbari i vajzës së tij, ka mohuar keqbërjen.
Zelensky kishte propozuar shkëmbimin e Medvedchuk, 67 vjeç, me ukrainasit që aktualisht mbahen në Rusi.
I pyetur për një shkëmbim të mundshëm javën e kaluar, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov theksoi se Medvedchuk “nuk ishte një shtetas rus” dhe tha se nuk e dinte nëse donte që Moska të ndërhynte në rastin e tij.

Të hënën, Peskov premtoi të “komunikojë” çdo përgjigje ndaj idesë nga Putin.
Pinner është një veteran i Ushtrisë Britanike që shërbeu me Anglianët Mbretërorë përpara se të martohej me një grua ukrainase. Ai më pas u regjistrua në marinsat e Ukrainës.
Aslin është një ish-punonjëse e kujdesit që shkoi në Siri në vitin 2015 për të luftuar për forcat kurde, të cilët drejtonin një koalicion të mbështetur nga perëndimi në luftën kundër ISIS.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb