Komisionerja e Parlamentit të Ukrainës për të Drejtat e Njeriut, Liudmyla Denisova, tha të hënën se trajtimi i Rusisë ndaj të burgosurve të luftës shkel Konventat e Gjenevës.

Në një postim në Facebook të hënën, Denisova tha se ushtarët ukrainas të liruar kanë “rrëfyer për trajtimin çnjerëzor të tyre nga pala ruse: ata u mbajtën në një fushë, në një gropë, në një garazh. Periodikisht, njërin e nxirrnin jashtë: rriheshin me kondakë pushke, të shtëna pranë veshit, të frikësuar”.

“Të burgosurit e luftës u morën në drejtim të panjohur dhe u vendosën në një kamp tendë në temperatura -20 gradë, si pasojë e së cilës shumë djem patën probleme nga ngrija. Ata u trajtuan si të dënuar, të shtypur moralisht dhe u vunë një qen teksa po ecnin në oborr,” vazhdoi Denisova.

Ajo shtoi se disa kishin qenë “të uritur për disa ditë”.
Neni 13 i Konventës së Gjenevës për POW-të thotë se “të burgosurit e luftës duhet të trajtohen në çdo kohë në mënyrë njerëzore”.

Denisova i bëri thirrje “Komisionit të OKB-së për Hetimin e Shkeljeve të të Drejtave të Njeriut të pushtimit rus të Ukrainës dhe misionit të ekspertëve të ngritur nga shtetet pjesëmarrëse të OSBE-së nën Mekanizmin e Moskës, që të marrë parasysh këto shkelje të të drejtave të të burgosurve të luftës ukrainas”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb