Irani ka katërfishuar prodhimin e tij të uraniumit të varfëruar, që është përdorur si karburant për centralet bërthamore, shkruan ATSH. Sipas agjencive “Fars” dhe “Tasnim”, Teherani ka njoftuar për këtë vendim Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore (AIAE).

“Prodhimi është në një pasurim prej 3,67%, limiti i vendosur sipas marrëveshjes bërthamore të vitit 2015”, theksohet nga agjencitë iraniane. Megjithatë, me shumë mundësi, mund të përbëjë një shkelje në aspektin e sasisë së uraniumit që mund të mbajë Republika Islamike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb