Facebook është gjobitur me 50.5 milionë £ për shkelje të një urdhri të vendosur nga rregullatori i konkurrencës në Mbretërinë e Bashkuar gjatë hetimit të tij për blerjen e faqes së internetit të krijimit të gif-it Giphy.

Autoriteti i Konkurrencës dhe Tregjeve, i cili nisi një hetim të thelluar mbi marrëveshjen e marrjes së Facebook prej 400 milionë dollarësh këtë vit, tha se gjiganti i rrjeteve sociale “qëllimisht” refuzoi të siguronte informacion që provonte se ishte në përputhje me një urdhër zbatimi fillestar (IEO).

Një IEO detyron një kompani të ndalojë çdo integrim të mëtejshëm të një biznesi të fituar dhe ta lejojë atë të konkurrojë siç do të kishte para-bashkim, derisa CMA të përfundojë hetimin e saj.

“Kjo duhet të shërbejë si një paralajmërim për çdo kompani që mendon se është mbi ligjin,” tha Joel Bamford, drejtor i lartë i bashkimeve në CMA.

Facebook tha se nuk ishte plotësisht dakord me vendimin e Autoritetit të Konkurrencës dhe Tregjeve, duke e quajtur atë një vendim të padrejtë për ta ndëshkuar atë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb